Opakowania

Opakowanie to, zgodnie z ustawową definicją, wyrób, w tym wyrób bezzwrotny, wykonany z dowolnego materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów. Każdy przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu w Polsce produkty w opakowaniach musi realizować szereg obowiązków, które nakłada na niego Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. 

Nieważne, co wprowadzasz do obrotu - jeśli jest zapakowane w karton, szkło, stal lub przywożone na palecie i owinięte folią stretch - zostały na Ciebie nałożone dodatkowe obowiązki prawne. Zrealizujemy je za Ciebie, a Ty zajmiesz się rozwojem swojego biznesu.


Opakowania

Podział opakowań ze względu na materiał

Wyróżniamy 7. rodzajów materiałów opakowań, które definiuje Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Są to opakowania wykonane:

  • z tworzyw sztucznych (np. worki, skrzynie, butelki, folia stretch, styropian)
  • z aluminium (np. puszki, wieczka, nakrętki),
  • ze stali, w tym z blachy stalowej (np. beczki, puszki, nakrętki),
  • z papieru i tektury (np. kartony, etykiety),
  • ze szkła gospodarczego, poza ampułkami (np. butelki, słoiki),
  • z drewna (np. palety, przekładki),
  • pozostałe (np. ceramika, korek, juta, tekstylia).

Nieważne z jakiego materiału wykonane zostało opakowanie, które wprowadzasz. Przejmiemy Twoje obowiązki i rozliczymy opakowania za Ciebie!


Podział opakowań ze względu na materiał

Rozliczasz opakowania od pierwszego wprowadzenia!

Pamiętaj! Nie ma dolnych limitów, które zwalniają z realizacji obowiązków wprowadzającego produkty w opakowaniach. Nawet 1 wysłana paczka, 1 zaimportowana do kraju sztuka produktu, czy 1 wydana kawa na wynos powoduje, że musisz zarejestrować się w BDO i realizować ustawowe obowiązki.

Organizacja Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA:

  1. 1

    Zapewni ustawowe poziomy recyklingu opakowań, które wprowadzasz.

    Realizujemy Twój podstawowy obowiązek wprowadzającego.

  2. 2

    Składa roczne sprawozdanie do Urzędu Marszałkowskiego

    Terminowo, co roku, składamy Twoje sprawozdanie opakowaniowe.

  3. 3

    Finansuje Publiczne Kampanie Edukacyjne

    Prowadzimy w Twoim imieniu proekologiczne działania edukacyjne.

  4. 4

    Likwiduje wysoką opłatę produktową

    Nie płacisz 'kary' za wprowadzanie opakowań do obrotu.

  5. 5

    Zapewnia dostęp do ekspertów i wiedzy

    Prowadzimy cykliczne szkolenia, webinary i chętnie dzielimy się wiedzą.

  6. 6

    Pilnuje zmian w ustawach

    Śledzimy zmiany w przepisach i dostosowujemy do nich swoje działania. Ty nie musisz!

Opakowania wielomateriałowe

Opakowanie wielomateriałowe to opakowanie wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych. Kartony do płynnej żywności, papierki po słodyczach, torebki po przyprawach, worki wielowarstwowe do materiałów sypkich czy laminaty z papieru, tworzyw sztucznych i aluminium – to opakowania wielomateriałowe.

Aby pomóc naszym klientom, zostaliśmy partnerem Północnej Izby Gospodarczej. W ramach współpracy z PIG przejmujemy obowiązki od przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach wielomateriałowych, a nasza współpraca obejmuje zasięgiem terytorialnym obszar całego kraju.


Opakowania wielomateriałowe

Wygeneruj umowę online!

Wystarczy, że znasz masy wprowadzanych opakowań. Podaj je w naszym kalkulatorze i sprawdź ile zaoszczędzisz w porównaniu do standardowej opłaty produktowej. Umowę podpiszesz online, bez wychodzenia z domu!

Co jest opakowaniem?

01 Import produktów

Sprowadzasz produkty z zagranicy i sprzedajesz je na polskim rynku. Twój produkt jest zapakowany w woreczek foliowy i schowany do kartonu. Takich kartonów importujesz kilkadziesiąt, więc są transportowane do Ciebie na drewnianych paletach owinięte folią stretch.

W powyższym przykładzie jesteś zobowiązany do recyklingu aż trzech rodzajów opakowań: Tworzywo sztuczne, Papier i tektura, Drewno. Dodatkowo masz obowiązek: Prowadzenia ewidencji dotyczącej masy wprowadzonych do obrotu opakowań, Wypełnienie i złożenia rocznego sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego, Finansowania Publicznych Kampanii Edukacyjnych. Możesz oczywiście zlecić te obowiązki nam i zająć się rozwojem swojego biznesu. Wystarczy, że będziesz prowadzić ewidencję masy opakowań i podasz nam wartości z tej ewidencji, a my zajmiemy się resztą! Sprawdź, ile zaoszczędzisz podpisując umowę z Organizacją Odzysku TOM-DOLEKO-EKOLA!

02 Produkty w opakowaniach z logo firmy

Kupujesz produkty u krajowego producenta beczki z blachy stalowej, którego wyprodukowanie zlecasz. Na każdym produkcie naklejona jest etykieta z Twoim LOGO (z tworzywa sztucznego), pakujesz do firmowego kartonu i sprzedajesz w kraju (w tym celu zakupujesz też nowe palety na rynku krajowym i folię stretch).

Ze względu na wprowadzenie produktów pod własnym oznaczeniem również jesteś wprowadzającym i jesteś zobowiązany do zapewnienia ustawowych poziomów recyklingu za opakowania:

  • blacha,
  • tworzywo sztuczne,
  • papier,
  • drewno.
Copyright © 2024 Organizacje Odzysku Grupa TOM